Logo
search
menuicon
Peta yang direka khusus untuk Pro Plan kuiz
Kuiz telah dikunci kerana pelan PRO anda telah tamat
thubnail
Dungeon
Ikut Turutan
Lain
Bahasa Inggris

HF F Review

Mr. Rio
12
Masalah tambahan (20/ 20)
Allow incorrect answer
Sembunyikan jawapan
public kuiz

masalah 1

pilihan

I'm going to the pet shop because ....

  • I want to buy some dog food.
  • some dog food.

masalah 2

pilihan

I'm going to the stationary store because ...

  • need some stickers.
  • I need some stickers.

masalah 3

pilihan

Peter is going to the food court for ....

  • some pizza.
  • I need some pizza.

masalah 4

pilihan

He is going to the bookstore to ....

  • a comic.
  • buy a comic.

masalah 5

pilihan

Jerry is going to the supermarket to ....

  • buy some batteries.
  • some batteries.

masalah 6

jawapan pendek

the / is / much / How / dictionary / ?

  • How much is the dictionary?

masalah 7

jawapan pendek

cost / How / the / batteries / do / much / ?

  • How much do the batteries cost?

masalah 8

jawapan pendek

I / a / chocolate / want / cake / .

  • I want a chocolate cake.

masalah 9

jawapan pendek

borrow / I / Can / please / $50, / ?

  • Can I borrow $50, please?

masalah 10

jawapan pendek

chooses / the / She / one / black / .

  • She chooses the black one.

masalah 11

OX

I want to buy a dog food in the food court.

masalah 12

OX

I want to buy some candies in the supermarket.

masalah 13

OX

I want to buy a comic in the bookstore.

masalah 14

OX

I want to buy some pants in the restrooms.

masalah 15

OX

I want to buy a memory card in the electronics store.

masalah 16

jawapan pendek

Write these words in numbers! Two-fifty five dollars

  • $2.55

masalah 17

jawapan pendek

Write these words in numbers! Seventy-ninety nine dollars

  • $70.99

masalah 18

jawapan pendek

Write these words in numbers! Thirteen-thirteen dollars

  • $13.13

masalah 19

jawapan pendek

Write these words in numbers! Ten-twenty five dollars

  • $10.25

masalah 20

jawapan pendek

Write these words in numbers! Five-twelve dollars

  • $5.12

Google Classroom Share